Stary dom to wartość ujemna?

Wiele osób marzy o zakupie uroczej działki, żeby zamieszkań w swoim domu. Często na kupowanej działce stoi jednak stary. Jednak, zanim wypełnimy nasze głowy wizjami o renowacji i nowym życiu w malowniczym domu sprzed 20-50 lat, warto się zastanowić nad realnymi kosztami, jakie mogą się pojawić.

Stare domy, często idą w parze z wysokimi kosztami modernizacji, szczególnie w świetle nowych przepisów unijnych dotyczących efektywności energetycznej i standardów budowlanych. Przestarzałe instalacje elektryczne, problemy z izolacją termiczną, dachem, fundamentami czy niezgodności z aktualnymi przepisami to tylko niektóre z wyzwań, które mogą się pojawić.

Nawet jeśli zdecydujemy się na modernizację, warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze będzie to opłacalne. Koszty remontu mogą być wyższe niż koszt budowy nowego domu po zakończeniu prac wykończeniowych… Co więcej, dla potencjalnego nabywcy, fakt konieczności rozbiórki starej konstrukcji może być przekonującym argumentem do negocjacji niższej ceny nieruchomości.

Dlatego, jeśli jesteś właścicielem starego domu i rozważasz jego sprzedaż, konieczne jest przemyślenie strategii cenowej. Należy uwzględnić nie tylko wartość samej działki, ale także koszty związane z ewentualną modernizacją lub rozbiórką. W ten sposób unikniesz rozczarowania i będziesz gotowy na negocjacje z potencjalnymi nabywcami.

Nie wiesz, jak to zrobić — doradzę lub sprzedam nieruchomość, rekomendując cenę rynkową.

Dla kupującego — pamiętaj, że wartość starego domu może być ujemna, jeśli nie podejmiesz świadomych decyzji i nie uwzględnisz wszystkich kosztów związanych z jego utrzymaniem lub modernizacją. 

Dom z lat 1960' z gazobetonu